tr?id=755589168594702&ev=PageView&noscript=1
Kwas undecylenowy – nie daj się grzybom!

13

Lipiec 2015

Należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych i jak większość organicznych kwasów, ma nieocenione właściwości grzybobójcze. Od wieków jest wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy do produkcji mydeł. W ciągu ostatnich 50 lat znalazł zastosowanie zarówno w procesach in vitro, jako inhibitor drożdży i pleśni w produktach spożywczych oraz w medycynie jako miejscowy i ogólnoustrojowy lek przeciwgrzybiczy. Badania wykazały, że jest 6 razy skuteczniejszy od kwasu kaprylowego, odnosząc tym samym spektakularne efekty w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej jelit i pochwy.

Grzybobójcze działanie kwasów tłuszczowych zostało dobrze udokumentowane z czego jasno wynika, że kwas undecylenowy stosuje się z sukcesami w leczeniu wewnętrznych chorób o podłożu grzybiczo – drożdżakowym, czego przykładem jest Candida, chociażby w USA. W Polsce kwas undecylenowy dostępny jest w aptekach tylko w preparatach przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Z uwagi na swój nieprzyjemny smak i zapach, kwas undecylenowy zastąpiono solami wapnia, magnezu i sodu z tego kwasu. Niestety przeciwgrzybicze działanie tych soli przy pH powyżej 6,0 wykazuje się mniejszą aktywnością. Może to być związane z tłumieniem jonizacji soli.

W każdym razie osoby posiadające alkaliczny odczyn pH przewodu pokarmowego znajdują się w grupie ryzyka osób, u których nastąpił niekontrolowany rozrost Candidy. Warto to sprawdzić przy pomocy nieinwazyjnego testu, który przeprowadza się od razu po przebudzeniu i polega na splunięciu do wcześniej przygotowanej szklanki z wodą i odczekaniu kwadransa. Po tym czasie zakręcamy szklanką i sprawdzamy plwocinę. Jeśli pozostała na górze, wszystko ok. Oczyszczamy układ pokarmowy profilaktycznie. Jeśli wytworzyły się języki i ciężar opadł na dno, wówczas otrzymujemy od swojego organizmu sygnał do działania. Najlepiej od razu.

Do najważniejszych zadań kwasu undecylenowego należy zahamowanie morfogenezy Candida. Badania opublikowane w Journal of American Medical Association jasno wskazują na związek między zakażeniem drożdżakowym pochwy a przerostem Candidy w przewodzie pokarmowym. Wykazano również fenomenalne właściwości kwasu undecylenowego w przypadku wirusa opryszczki. Osoby przyjmujące kwas undecylenowy zanotowały spadek częstotliwości ataku wirusa oraz osłabiony i skrócony czas aktywności wirusa. Jednak działanie przeciwwirusowe uznano jako krótkotrwałe i zależne od etapu ataku wirusa.

Już małe dawki kwasu undecylenowego i jego sole stanowią duże wyzwanie dla „zagrzybiałych” organizmów. Na rynku światowym dostępne są produkty terapeutyczne występujące w postaci kapsułek, proszku i żelowych tabletek. Proponowane dawki są bezpieczne i nie przekraczają zalecanych dawek. W przypadku osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie zazwyczaj wynosi 450-750mg kwasu podzielone na trzy dawki.

Kwas undecylenowy w połączeniu z probiotykami, olejem z oregano, gorzknikiem kanadyjskim czy naparem Pao d’Arco skutecznie wspiera organizm w walce z rozrastającym się grzybem.

Źródło: http://www.altmedrev.com/publications/7/1/68.pdf

http://www.candidaplan.com/candida-plan/overview/