tr?id=755589168594702&ev=PageView&noscript=1
Inozytol – remedium, czy zło?

18

Wrzesień 2020

Naturalne metody zdrowienia przeżywają swoje odrodzenie. Wracamy do ziół i mikstur naszych przodków. Ekstrakty z roślin leczniczych, nalewki z dzikich owoców i skondensowane witaminy coraz częściej zastępują farmakologiczne leki w domowych apteczkach. Według raportu „Polacy a suplementy diety” aż 72% przyznaje się do wzbogacania codziennej diety syntetyczną suplementacją, z czego 48% stosuje je regularnie. Oprócz witamin i minerałów dodatkowo przyjmujemy aminokwasy, przeciwutleniacze, substancje chelatujące a nawet słodzące. Do tych ostatnich zaliczamy inozytol, znany również jako witamina B8. Dużą popularnością cieszy się wśród osób z dolegliwościami układu endokrynologicznego, jak na przykład zapalenie tarczycy typu Hashimoto, syndrom przeciążenia gruczołów nadnerczy czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Czym jest inozytol i czy rzeczywiście jest niezastąpiony w powrocie do zdrowia?

Inozytol to organiczny związek chemiczny, należący do grupy polioli czyli alkoholów cukrowych, do których zaliczamy m.in. ksylitol czy erytrol. Znany jest również jako witamina B8 jednak witaminą nie jest. Może być wytwarzany przez organizm przy udziale enzymu o nazwie fitaza, który to enzym odgrywa zasadniczą rolę w przyswajaniu fosforu. W warunkach naturalnych w organizmie fitaza  produkowana jest przez bakterie w jelicie grubym. Fitaza buduje także fosfolipidy, głównie fosfatydyloinozytol. Są to tłuszcze, w skład których wchodzą glicerol, kwasy tłuszczowe oraz kwas fosforowy związany np. z choliną. W organizmie znajdziemy je w dużej ilości w tkance nerwowej, krwi oraz w wątrobie. Fosfatydyloinozytol jest natomiast prekurserem bardzo ważnego hormonu przysadki mózgowej TSH oraz wchodzi w skład spermy. Według autorów książki „Rola niedoboru inozytolu w patofizjologii zaburzeń występujących w zespole policystycznych jajników”, inozytol zmniejsza hiperinsulinemię i hiperandrogonemię, co powoduje przy zespole policystycznych jajników powrót do regularnych cykli menstruacyjnych. W przemyśle spożywczym inozytol wykorzystywany jest do produkcji niektórych napojów energetyzujących takich, jak np. Red Bull. Według niektórych źródeł potrafi także obniżać ciśnienie tętnicze krwi powstałe na skutek stresu.

W świetle badań naukowych witamina B8 wykazuje mnóstwo korzyści. Oprócz zmniejszenie objawów choroby zespołu policystycznych jajników (PCOS), co wydaje się jej głównym atutem, wpływa na poziom cholesterolu, zwiększa wrażliwość insulinową oraz obniża poziom androgenów, co okazuje się korzystne szczególnie dla kobiet z wysokim poziomem testosteronu. Bardzo często inozytol wykorzystywany jest w terapiach niepłodności kobiet z zaburzeniami owulacji oraz w niepłodności u mężczyzn.

Faktem jest, że dzisiaj inozytol stanowi fantastyczną alternatywę dla powszechnie obecnego cukru w żywności i z powodzeniem dodawany jest do lecytyny (E322). Ta z kolei, z powodu wyższych kosztów produkcji pozyskiwana jest dzisiaj z roślin jako produkt uboczny rafinacji olejów. Należy pamiętać, że produkty spożywcze bogate w lecytynę oraz bogate w inozytol mogą wywoływać wzdęcia, biegunkę oraz niestrawność. Szczególnie wrażliwe na ich niekorzystne działanie są osoby z rozmaitymi zaburzeniami funkcji przewodu pokarmowego takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy w przypadku nietolerancji laktozy.

Z badań opublikowanych przez Duke University Medical Center wynika, że inozytol przyczynia się do rozrostu niebezpiecznego grzyba w organizmie człowieka, jakim jest Cryptococcus. Szczególnie narażony na jego ekspansję jest mózg. Z racji, że w dużym stężeniu witamina B8 występuje właśnie w mózgu i mózgowym płynie rdzeniowym może odgrywać on istotną rolę w infekcjach tego organu i być przyczyną zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie ustaliła dziennego zapotrzebowania dla alkoholi cukrowych w przemyśle spożywczym, do których zaliczany jest inozytol. Do tej pory nie poznano toksycznych właściwości tych substancji. Nie oznacza to wcale, że są one zupełnie bezpieczne dla zdrowia. Wszelkie dodatki do żywności, w tym substancje słodzące z tej grupy, czyli (E420) Sorbitole, (E421) Mannitol, (E954) Izomalt, (E965) Maltitole, (E966) Laktitol, (E967) Ksylitol, (E968) Erytrytol (Erytrol) zostaną zawsze dodatkami, których zadaniem jest zwiększenie atrakcyjności produktu.

Warto zatem wybierać produkty, w których naturalnie występuje ten związek. Znajdziemy go w takich produktach jak: podroby, mięso, orzechy, nasiona roślin strączkowych, kiełki, drożdże, mleko, owoce cytrusowe, warzywa, jajka czy pieczywo pełnoziarniste. Niestety stężenie witaminy B8 w tych produktach może okazać się zbyt niskie aby wyrównać istniejące niedobory, szczególnie dla osób, które znajdują się grupie potencjalnie zagrożonych niedoborem tej substancji, dlatego w niektórych przypadkach konieczna może okazać się suplementacja tej witaminy w dawce nie większej niż 800mg na dobę.