tr?id=755589168594702&ev=PageView&noscript=1
DHEA – zachowaj zdrowie i młodość

25

czerwiec 2020

Mimo że DHEA produkowana jest przez nadnercza, nie jest „zwykłym” hormonem. Stanowi formę wyjściową dla najważniejszych hormonów, jak estrogeny, testosteron czy adrenalina. Jego pełna nazwa to dehydroepiandrosteron. Do niedawna mało kto wiedział, jaka jest jego rola. Dzisiaj okazuje się być jedną z substancji, która najefektywniej zapobiega spustoszeniom w organizmie, jakie niesie ze sobą współczesny tryb życia.

Spośród wielu chorób, większość nie cieszy się skutecznym zdrowieniem. Według rosnącej ilości badań nad ich przyczynami i epidemiologią wynika, że takie stany organizmu jak nowotwory, cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość czy poważne upośledzenia układu odpornościowego mają wspólny mianownik – deficyt lub znaczne obniżenie substancji DHEA, która jest wytwarzana przez gruczoł nadnerczy. W jaki sposób zatem dochodzi do jej utraty? Czy jesteśmy w stanie wpływać na jej ilość w organizmie? Komu zalecana jest suplementacja diety? I wreszcie skąd ją pozyskiwać w naturalny sposób? 

DHEA postrzegany jest jako „hormon młodości”, dzięki któremu dłużej zachowujemy zdrowie i witalność. Pomaga organizmowi w zwalczaniu infekcji wewnątrzkomórkowych oraz chroni go przed destrukcyjnymi skutkami działania kortyzolu i stresu. Kiedy popadamy w zdenerwowanie, bariery ochronne organizmu zostają osłabione. Zaliczamy do nich: barierę krew – mózg, barierę płucną i barierę układu pokarmowego. To właśnie stres i brak umiejętności adaptowania się do nowych sytuacji życiowych jest podstawową przyczyną spadku poziomu tego hormonu. DHEA powstrzymuje także atak wolnych rodników i inne procesy zwyrodnieniowe, które przyczyniają się do powstawania poważnych chorób przewlekłych, nie tylko w starszym wieku.

Brak DHEA, prowadzi do zaburzenia całej gospodarki hormonalnej w organizmie, co wiąże się ze spadkiem innych hormonów. Bardzo dobrym przykładem takiej reakcji jest choroba zapalna tarczycy typu Hashimoto, hypoadrenia i choroby gruczołów nadnerczy, a także wszelkie zapalne choroby jelit. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy dolegliwości mają charakter przewlekły i trwają latami. Pogarsza się wtedy kondycja psychiczna i fizyczna organizmu a możliwość wystąpienia takich chorób, jak: nowotwory, depresja, cukrzyca, osteoporoza oraz choroby układu krążenia wzrasta. Dlatego warto włączyć do codziennej diety żywność bogatą w fitohormony i fitoestrogeny, roślinne substytuty ludzkich hormonów płciowych. Granat, ciemne winogrona bogate w kwercytynę, czerwona koniczyna, która wykazuje także właściwości przeciwwirusowe, szczególnie w ukrytych infekcjach wirusem Epstein – Barr, soja, cebula, awokado, oliwa czy czosnek, to niektóre z nich. Możesz także wzbogacić dietę suplementacją. Zaleca się wprowadzenie suplementów DHEA na stałe wszystkim, po 35 roku życia. Do 30-stego roku życia ludzki organizm produkuje ok. 30 mg DHEA na dzień, a po 60-tce wynik ten spada do ilości mniejszej niż 5mg. Deficyt widoczny jest gołym okiem.

Zanim jednak wprowadzisz suplementację diety, pamiętaj o skutkach ubocznych. Każdy syntetyczny związek chemiczny wpływa na funkcjonowanie organizmu. Przyjmując suplementy, sztucznie podkręcasz jego obroty, przez co może dojść do rozleniwienia organów i układów wewnętrznych. Istnieją publikacje, które niezbyt pochlebnie opiniują DHEA i jego wpływ na zdrowie organizmu człowieka. Zarzuca się mu kancerogenezę czy chorobę niedokrwienną serca. DHEA może wchodzić w interakcje z lekami, np. metforminą, warfaryną, karbamazepiną, a nawet insuliną. W niektórych krajach DHEA uznawany jest za substancję dopingującą.

Nie zmienia to faktu, że DHEA, jak każdy suplement wzbogacający dietę, bywa nieoceniony. Poświęcono mu wiele badań naukowych, z których wynika, że u nosicieli wirusa HIV pełnoobjawowe AIDS nie rozwija się, dopóki nie spadnie poziom tego hormonu, a u kobiet z nowotworem piersi zaobserwowano nieprawidłowo niski jego poziom. W minimalnych dawkach potrafi łagodzić amnezję i wspomaga pamięć długoterminową. Potrafi blokować enzym produkujący tkankę tłuszczową (G6PDH) i wywiera korzystny wpływ na metabolizm glukozy.

Do ważnych ciekawostek o DHEA z pewnością możemy zaliczyć fakt, że tkanka mózgowa zawiera 6,5 razy więcej DHEA niż inne tkanki. Gdy wzrost i rozwój mózgu zatrzymuje się, poziom DHEA się obniża. Jeśli borykasz się z jakąkolwiek chorobą przewlekłą, zapalną czy postrzeganą jako cywilizacyjną, koniecznie wykonaj oznaczenie DHEA, w połączeniu z kortyzolem, najlepiej w profilu dobowym przy wykorzystaniu śliny. Ważne jest, abyś poznał pracę tych dwóch, bardzo ważnych dla zdrowia człowieka hormonów, w ciągu całego dnia. Oznaczenie poranne zawsze jest tylko informacją o stanie faktycznym, w chwili pobrania. Hormony pracują non stop. Ich poziom zależy od codziennych sytuacji i reagowania na nie. Od ilości snu, pokarmu, który konsumujesz i aktywności fizycznej. Abyś mógł otrzymać rzetelny obraz tej pracy, oznaczenie DHEA i kortyzolu w profilu dobowym będzie dobrym rozwiązaniem.